OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Hrajme sa s geografiou

Afrika

 

AFRIKA

VODSTVO

Afrika je najúrodnejší, najteplejší a 3. najväčší svetadiel. Obmývajú ju tri oceány - Atlantický oceán (na západe), Indický oceán (na východe) a Južný oceán (na juhu). Takisto Afriku obmýva aj Stredozemné a Červené more, no nájdeme tu aj zálivy ako napríklad Veľká Syrta, Malá Syrta, alebo Guinejský záliv. Medzi najznámejšie prielivy patria Mozambický prieliv,  Gibraltársky prieliv, alebo Malgašský prieliv. Tak ako zálivy a prielivy, je tu aj jeden známy prieplav - Suezský prieplav. Určite každý pozná rieku Níl. Je to druhá najdlhšia rieka sveta a najdlhšia rieka Afriky. No nie je najvodnatejšia! Najvodnatejšou, alebo najväčšou riekou Afriky je Kongo. Ďalšie známe rieky sú napríklad Zambezi, Limpopo, alebo Niger. Možno si niekto myslí, že Afrika je celá iba veľká púšť, no nie je to pravda! Väčšinu povrchu Afriky tvorí savana, preto tu nájdeme naozaj veľké množstvo rôznych jazier, napríklad Čadské jazero, ktorému hrozí vyschnutie, Viktóriino jazero, ktoré je najväčším jazerom Afriky, alebo jazero Malawi, Tana, Tanganika... 

PODNEBIE

Veľký vplyv na podnebie majú pravidelné vetry, nadmorská výška a morské prúdy. Najväčšia časť územia sa nachádza v tropických šírkach, no poznáme 4 klimatické oblasti Afriky:

 - Saharské a Sudánske podnebie

        * suché podnebie

        * 150 - 300 mm zrážok ročne

 - typ Stredomorského podnebia

        * vlhká a mierna zima

        * suché a horúce leto

 - pásma rovníkovej oblasti

        * teplé, vlhké

        * 25 - 30°C

        * tretina územia

 - oblasť rovníkových monzúnov

POVRCH

Afrika má mnoho ostrovov, púští aj pohorí, dokonca aj nížin. Najznámejší ostrov Afriky je určite Madagaskar. No medzi ostrovy patrí aj Maurícius, Komory, Seychely, Réunion, Kanárske ostrovy, Svätá Helena, či Bioko. 

Medzi nížiny zaraďujeme napríklad Východoafrickú priekopovú prepadlinu, Somálskopriekopovú prepadlinu a Východoafrickú nížinu. 

Pohoria sú najviac zastúpené vo východnej Afrike napríklad Etiópskou vysočinou, ale sú, samozrejme aj inde, napríklad Dračie vrchy na juhu, Atlas na severe, Adumauská vysočina na západe, Ahaggar, alebo Tibesti. 

Najznámejšou púšťou je určite Sahara. Je to najväčšia púšť, nielen Afriky, ale celého sveta. No v Afrike je aj mnoho iných púští, napríklad Kalahari, Namib, Núbijská púšť alebo Líbyjská púšť.

Samozrejme, tak ako aj na iných kontinentoch, aj v Afrike sa nájde nejaká plošina. Napríklad Katanga.

NAJVYŠŠÍ VRCH Afriky je KILIMANDŽÁRO, v domorodom jazyku Uhuru. Jeho nadmorská výška je asi 5 895 m.

OCHRANA PRÍRODY

NÁRODNÉ PARKY

Národný park Serengeti

- nachádza sa na hranici Kene a Tanzánie. Pôvodne tento národný park obýval kmeň Masajov, prvý európan sem prišiel až v roku 1892, brit Oscar Baumann. V roku 1921 bola zriadená rezervácia, no národný park bol zriadený až v roku 1951. Tento národný park je najnavštevovanejší, ročne sem príde okolo 90 000 turistov. Žijú tu zvieratá ako pytóny, pakone, levy, zebry, antilopy, žirafy... Momentálne je ohrozený výstavbov ciest.

Skeleton Coast park

- nachádza sa v Namíbii, jeho rozloha je asi 1 600 km2. Často sa tu natáčajú pirátske filmy, nachádza sa tu mnoho kostí zvierat a vrakov lodí, pretože Benguelský prúd zabraňuje lodiam vyplávať a tvorí oceánsku hmlu. Nie je tu takmer žiadna vegetácia, no pobrežia sú plné tuleňov.

 
 

OTÁZKA MESIACA:

 

Páči sa vám obsah a vzhľad stránky? Alebo chcete niečo viac?

Svoje vyjadrenia mi prosím píšte do Diskusie. Budem vďačná za každú radu, ktorá pomôže zlepšiť túto stránku.