Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Hrajme sa s geografiou

Afrika

ZAUJÍMAVOSTI AFRIKY

PYRAMÍDY V GÍZE

 

Týchto 10 pyramíd nachádzajúcich sa v Egypte patrí k siedmim divom staroveku. Nachádzajú sa neďaleko rieky Níl a sú také veľké, že nie je ťažké uveriť legendám, že boli postavené pre bohov alebo obrov. Z týchto pyramíd boli tri najväčšie aj najzachovalejšie pyramídy vystavané na rozkaz troch faraónov - Chufeva (Cheopsa), Rachefa (Chafra) a Menkaura (Mikerinosa). Najväčšia je Chufevova pyramída.

Kilimandžáro

Táto hora je najvyššia v celej Afrike. Nachádza sa neďaleko hranice Kene, v Tanzánií. Hovorí sa o ňom ako o vyhasnutej sopke a je jednou z najmohutnejších sopiek sveta. Asi 25 km2 povrchu Kilimandžára presahuje výšku 5640 m.n.m.

Sahara

Táto rozľahlá púšť sa svojou veľkosťou až 9 000 000 km2 dostala na úplný vrchol rebríčka najväčších púští. Je taká veľká, že zaberá približne rovnakú plochu ako Čína alebo USA. Nachádza sa v severnej Afrike a vďaka svojej veľkosti je dobre viditeľná dokonca aj z vesmíru. Rozkladá sa na území 10 štátov, od Atlantického oceánu až po Červené more. Tvarom pripomýna lichobežník.

Níl

Níl, dlhý približne 6 671 km je najdlhšia rieka Afriky a druhá najdlhšia rieka sveta. Jeho ústie je v Stredozemnom mori a jeho delta tam dosahuje neuveriteľných 22 000 km2. 

Viktóriine vodopády

Sú široké asi 1 700 metrov, čo je približne dvakrát tak široké ako Niagarské vodopády a takisto sú aj dvakrát tak vysoké. Viktóriine vodopády tvoria štyri hlavné vodopády, ktoré oddeľujú ostrovčeky. Kvapky vody tu vytvárajú hmlistý opar ktorý sa dá vidieť až do diaľky 80 km. 

 

 

 

OTÁZKA MESIACA:

 

Páči sa vám obsah a vzhľad stránky? Alebo chcete niečo viac?

Svoje vyjadrenia mi prosím píšte do Diskusie. Budem vďačná za každú radu, ktorá pomôže zlepšiť túto stránku.

TOPlist