OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Hrajme sa s geografiou

Planéty

Planéty

Merkúr

Nachádza sa najbližšie k slnku a je tiež najmenšia planéta v celej slnečnej sústave. Zem potrebuje na jedno otočenie okolo slnka 365 dní, no tejto malej planétke na to stačí iba necelých 88 dní! Akolo svojej osi sa však otáča veľmi pomaly. Na povrchu strany otočenej k slnku dosahuje teplotu neuveriteľných 400°C, avšak na druhej strane môže teplota klesnúť na -200°C. Jadrom tejto planéty je železo, na povrchu je mnoho kráterov, ktoré sú pozostatkami po meteoritoch.

Venuša

V poradí od slnka je Venuša druhá. Je tu veľmi hustá atmosféra a vďaka tomu je dobre chránená celá planéta pred meteoritmi. Je to veľmi jasná guľa, preto ju môžeme pozorovať ako prvú hviezdu po západe slnka. Je pomenovaná podľa rímskej bohyne lásky a krásy, Venuše. Na povrchu je pokrytá vulkanickými údoliami a krátermi. Teplota na povrchu dosahuje až 470°C. Je zaujímavé, že sa otáča okolo vlastnej osi v opačnom smere ako ostatné planéty slnečnej sústavy. Spoločne s Mesiacom a Slnkom sú jedinými telesami, čo vrhajú tiene.

Zaujímavosť: Okolo svojej osi sa Venuša otočí raz za 234 dní. Je to viac, ako jej trvá obeh okolo slnka! Preto je na tejto planéte jeden deň dlhší, ako jeden rok.

Zem

Zem je doteraz jedinou planétou, o ktorej vieme, že na nej existuje život. Obklopená je asi 100 kilometrovou vrstvou atmosféry, ktorá obsahuje kyslík. Okolo slnka obehne asi raz za 365,25 dní a jedno otočenie okolo svojej osi jej trvá približne 23 hodín, 56 minút a 4 sekundy. Okolo zeme obieha jeden mesiac, ktorý sa na rozdiel od iných mesiacov obiehajúcich okolo planét volá jednoducho Mesiac. Nevyhnutnosťou pre život na zemi je voda, ktorá zabezpečuje fungovanie života. Ako vieme, na Zemi tvoria väčšinu vody oceány. No tie tu neboli od začiatku. Vznikli až v dôsledku sopečných výbuchov. Uvoľnilo sa pri nich do vzduchu veľké množstvo plynov, ktoré vytvorili mraky a z nich potom začalo pršať. 

Zaujímavosť: V Decembri sa Zem nachádza najbližšie k slnku a v Júli je od neho najďalej.

Mars

Mars je v poradí štvrtá planéta od Slnka, ale zároveň je prvou vonkajšou planétou (jeho dráha sa nachádza za dráhou Zeme). Pomenovaný bol podľa rímskeho boha vojny, zrejme kvôli svojej červenej farbe. Okolo slnka obehne raz za 687 dní. Je to skalnatá planéta, ale pokrývajú ju červené púšte. Kvôli tomu vznikol ďalší názov pre Mars, Červená planéta. Okolo Marsu obiehajú dva mesiace, Phobos a Deimos. Dĺžka dňa na Marse - 24 hodín, 39 minút a 35 sekúnd - sa najviac podobá dĺžke dňa na Zemi. Rovníkový priemer je 6794 km, čo je približne polovica z rovníkového priemeru Zeme.

Zaujímavosť: Na Marse sa nachádza najvyššia hora slnečnej sústavy. Je asi 3-krát vyššia ako Mount Everest. Nazvaná je Olympus a je vysoká 25 km.

Jupiter

Pomenovaný je po rímskom bohovi Jupiterovi. V poradí od slnka je piaty, je najväčšou aj najmohutnejšou planétou slnečnej sústavy. Zložený je prevažne z plynov a krúži okolo neho až 63 mesiacov. Najväčšími z nich sú Ganimedes, Callisto, Io a Europa. Jeden obeh okolo slnka mu trvá až 12 rokov, avšak okolo svojej osi sa otočí len za 10 hodín. Jadro pravdepodobne tvorí pevný skalnatý materiál, jeho teplota môže dosahovať až 30 000 °C. Sú tu veľké vetry, ktoré dosahujú rýchlosť aj 500 km/hod. Jupiter je jednou z piatich planét, ktoré sú viditeľné voľným okom. Je štvrtým najjasnejšie viditeľným objektom na oblohe.

Zaujímavosť: Hmotnosť Jupitera je 2,5 väčšia ako súčet hmoty všetkých ostatných planét slnečnej sústavy.

Saturn

V poradí od slnka je táto planéta na šiestom mieste. Po Jupiterovi je druhou najväčšou planétou. Ako aj mnohé iné planéty, je pomenovaný po rímskom bohovi - Saturnovi. Ako prvý túto planétu pozoroval Galileo Galilei. Spozoroval aj jej neobvyklý tvar, ale nevedel že sa jedná o prstence. Až Christian Huygens prišiel k záveru, že ide o prstence, v roku 1659. Do roku 1977 bol výnimočný prstencom, no potom sa objavili ďalšie prstence okolo planét Urán, Jupiter aj Neptun. Spomedzi všetkých planét je však najmenej jednou vecou výnimočný - má najmenšiu hustotu, dokonca má iba 0,7 násobok hustoty vody.

Urán

Je to siedma a zároveň predposledná planéta od slnka a je aj treťou najväčšou planétou. Okolo slnka obehne približne raz za 84 rokov ale deň tu trvá iba 17 hodín a 14 minút. Od slnka je vzdialený 2,87 miliardy kilometrov. Na každom póle je 42 rokov noc a rovnako dlho aj deň. 

Neptún

Posledná veľká, takže ôsma veľká planéta od slnka je Neptún. Je o niečo menší ako Urán, ale je hmotnejší. Keď dráha trpasličej planéty Pluto zasiahne do dráhy tejto planéty, stáva sa Neptún na chvíľu najvzdialenejšou planétou. Táto planéta má najrýchlejšie rotujúcu oblačnosť v slnečnej sústave, rýchlosť oblakov môže dosiahnuť až 2000 kilometrov za hodinu. Možno nevýrazné a tenké, ale aj Neptún má prstence. Najvýznamnejší z nich je pomenovaný Adams.

 

 

OTÁZKA MESIACA:

 

Páči sa vám obsah a vzhľad stránky? Alebo chcete niečo viac?

Svoje vyjadrenia mi prosím píšte do Diskusie. Budem vďačná za každú radu, ktorá pomôže zlepšiť túto stránku.