OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Hrajme sa s geografiou

Európa

EURÓPA

Európa sa nachádza na severnej a východnej pologuli. Vo väčšine štátov prevláda mierne podnebné pásmo. Z východnej strany hraničí Európa s Áziou, na juhu ju more oddeľuje od Afriky, na západe je Atlantický oceán a na severe Severný ľadový oceán. Hranica Európy a Ázie, ktoré sú priamo spojené prechádza cez pohorie Ural, rieku Embu, Kaspické more, pokračuje ďalej severne od pohoria Kaukaz, po rieke Don do Azovského mora, cez Kerečský prieliv a Červené more, ďalej cez nížinu Bospor a Dardanely, Egejské more, Stredozemné more a cez Turecko. Európa sa rozkladá na asi 10,5 milióna km2 a spolu s Áziou tvorý tretinu súše. Napriek tomu je Európa druhým najmenším svetadielom, hneď po Austrálii. 

OSTROVY A POLOSTROVY

Najväčším ostrovom Európy sú Britské ostrovy, po nich nasleduje Island a tretí najväčší je Sicília. Ďalej je Sardínia, Korzika a Kréta. Najväčším polostrovom je Škandinávia, po nej nasleduje Pyrenejský polostrov a Balkánsky polostrov. Štvrtý najväčší je Apeninský polostrov, Jutský polostrov (v Dánsku), Krym, Bretónsky polostrov a ôsmy najväčší je Kanin. 

 

POVRCH

Povrch závisí od nadmorskej výšky a jeho odborný názov je reliéf. Veda, ktorá sa zaoberá povrchom je geomorfológia. Na Slovensku je priemerná výška nad morom 0, teda výška Stredozemného mora. V Európe je priemer 340 metrov nad morom, ale samozrejme, nájdeme aj krajiny, ktorých sa tento priemer netýka. Napríklad Holandsko leží v nadmorskej výške 4 metre nad morom. 

NÍŽINY

V Európe zaberajú nížiny viac ako polovicu povrchu. Najväčšia Európska nížina je východo-Európska nížina.

VODSTVO

Je tu dostatočné množstvo zrážok, ale väčšinou býva najviac vody v Marci a Apríli. Väčšina Európskych riek končí v dvoch oceánoch - Atlantickom a Severnom ľadovom oceáne. 

Veľa riek je využívaných na stavbu vodných elektrární. Najväčšou riekou je Volga a po nej nasleduje Dunaj, ktorý preteká aj Slovenskom. 

 

MORIA

K Európe patria nasledujúce moria: Stredozemné more, Nórske more (hlavne lov rýb), Severné more (hlavne hospodársky význam), Baltské more, Čierne more, Jadranské more, Tyrennské more, Kaspické more (je to ale jazero), Egejské more, Barentsovo more, Iónske more, Biele more

ZÁLIVY, PRIELIVY, PRIEPLAV

Botnický, Fínsky a Biskajský záliv. To sú tri najvýznamnejšie zálivy Európy. Medzi prielivy patrí Lamanšský a Kerčský prieliv, Gibraltársky prieplav. Významné sú aj úžiny Bospor a Dardanely

 

 

OTÁZKA MESIACA:

 

Páči sa vám obsah a vzhľad stránky? Alebo chcete niečo viac?

Svoje vyjadrenia mi prosím píšte do Diskusie. Budem vďačná za každú radu, ktorá pomôže zlepšiť túto stránku.