Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Hrajme sa s geografiou

Amerika

AMERIKA

Amerika leží na severnej aj na južnej pologuli a skladá sa z dvoch kontinentov - Severnej a Južnej Ameriky. Je 2. najväčším kontinentom na svete a obmývajú ju tri oceány - Atlantický oceán, Tichý oceán a Severný ľadový oceán. Pobrežie Severnej Ameriky je omnoho členitejšie ako pobrežie Južnej Ameriky. Patrí sem aj najväčší ostrov sveta, Grónsko. Ameriku objavili Európania, najprv objavil brehy Krištof Kolumbus, ale vnútrozemie preskúmal až Ameriggo Vespucci, po ktorom je Amerika pomenovaná. 

Na západe Ameriky je veľký tektonický zlom a v strede Ameriky sa stretávajú dva veľké vzdušné prúdy (teplý a studený).

VODSTVO

V Južnej Amerike sa nachádza najväčšia rieka sveta, Amazonka. V Severnej Amerike je    najväčšou riekou Mississippi, ale zaujímavá je tiež rieka Yukon. V Južnej Amerike sa okrem najväčšej rieky nachádzajú aj najvyššie vodopády na svete, Anjelské vodopády, v Severnej Amerike sú to Niagarské vodopády. Najnavštevovanejšími vodopádmi sú Iguazské vodopády, ktoré sa tiež nachádzajú v Južnej Amerike. Najväčšie jazerá v Severnej Amerike sú Veľké Kanadské jazerá, medzi ktoré patria Erijské jazero, Hurónske jazero, Horné jazero a Michigenské jazero. V Južnej Amerike ja známe jazero Titicaca. 

 

POVRCH

Najšpecifickejšie pohorie Ameriky sú Kordillery, ktoré sa tiahnu pozdĺž celého územia, ale v Južnej Amerike sa nazývajú Andy. Najvyšší vrch Severnej Ameriky je Mt. McKinley, v Južnej Amerike Aconcagua. Najväčšia nížina je Amazonská nížina, v Južnej Amerike ale dôležitá je tiež Laplatská nížina. V Severnej Amerike je najväčšia aj dôležitá Mississippská nížina, ale známa je tiež Arktická nížina. 

OBYVATEĽSTVO

SEVERNÁ AMERIKA

Žije tu asi 550 000 000 obyvateľov, skladajú sa z pôvodného obyvateľstva (Indiáni, Inuiti - červená rasa), prisťahovalcov (Angličania, Francúzi, Holanďania - biela rasa, otroci z Afriky - čierna rasa, v súčasnosti prisťahovalci z Ázie - žltá rasa) a miešancov. Asi 80% ľudí žije v mestách, ostatný na pobrežiach oceánov a jazier.

JUŽNÁ AMERIKA

Žije tu o niečo menej obyvateľov, približne 400 000 000, ale tento počet stále stúpa, pretože sa rodí viac detí, ako umiera starých ľudí. To je aj dôvod, prečo má Južná Amerika najmladšie obyvateľstvo, ktoré sa skladá z pôvodných obyvateľov (Indiáni), presťahovalcov (Európa, Afrika) a miešancov. Približne 70% populácie žije v mestách. 

HOSPODÁRSTVO

V oblasti Mexického zálivu sa ťaží ropa a zemný plyn, v Texase sa ťaží plyn. Najdôležitejšia z celej Ameriky je však ťažba uránu, niklu, rôznych rúd a dreva. Veľa vecí dovážajú, pretože to je pre nich lacnejšie. Pestuje sa tu pšenica, kukurica, zemiaky, cukrová trstina, citrusové ovocie, tabak a káva. Chová sa najmä dobytok, ale významný je aj rybolov (v Tichom oceáne). Prevláda tu petrochemický priemysel, ktorý spracúva ropu, hutnícky priemysel, spracováva rudu, drevospracúvací priemysel, potravinársky priemysel, automobilový priemysel a zábavný a filmársky priemysel. Dôležitá je aj doprava. V Amerike sú mnohoprúdové cesty ale jedna diaľnica je veľmi známa - Panamerická diaľnica, ktorá prapája celú Ameriku.

ZAUJÍMAVOSTI

PANAMSKÝ PRIEPLAV

Túto stavbu začali stavať Francúzi, v roku 1880 a v roku 1914 sa prieplav spustil pod vedením v USA. V rokoch 1914 - 1999 patrii USA všetky zisky. Prieplav je dlhý 81,6 - 82 km, má 6 plavebných komôr a v súčasnosti sa rozširuje.

GRAND CANYON

Grand Canyon je vytvorený riekou Colorado.

 

 

 

 

OTÁZKA MESIACA:

 

Páči sa vám obsah a vzhľad stránky? Alebo chcete niečo viac?

Svoje vyjadrenia mi prosím píšte do Diskusie. Budem vďačná za každú radu, ktorá pomôže zlepšiť túto stránku.

TOPlist