Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Hrajme sa s geografiou

Austrália a oceánia

ZAUJÍMAVÉ MIESTA AUSTRÁLIE

 

Sydney opera

Opera Sydney je prekrásna stavba v najväčšom meste Austrálie, Sydney. Pripomína labuť, ktorá sa snaží vzlietnuť. V roku 1955 bola na túto budovu opery vyhlásená súťaž, do ktorej sa zapojili architekti 23 krajín dokopy s 233 návrhmi. Výťazom sa stal dánsky architekt Jorn Utzon. Opera bola dokončená v roku 1973. Rozpočet na túto stavbu bol až 100 miliónov austrálskych dolárov. V roku 2007 bola stavba zaradená do svetového dedičstva UNESCO.

Tjuta

Tento národný park patrí k najnavštevovanejším v Austrálii. Od roku 1987 je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Žije tu veľa cicavcov, ktoré dokážu prežiť v rozľahlých púšťach parku. Medzi tie najvzácnejšie patria Kengura červená, Varan Veľký a pes Dingo. Tiež sa tu nachádza mnoho prírodných úkazov ako Uluru. Je to najobjemnejší monolit na svete a siaha do výšky 348 m, je dlhý 3,6 km a široký 2,4 km . Je starý až 600 miliónov rokov.

Sydney Tower

Táto 305 metrov vysoká veža je najvyššou stavbou v meste Sydney.  Jej najvyššie poschodie sa nachádza vo výške 260 metrov. Je známa aj pod názvom MP Tower alebo Centrepoint Tower. Postavená bola  v rokoch 1975 až 1981. V jej hornej časti sa nachádza reštaurácia, ktorá sa otáča a zmestí sa do nej 220 hostí. Je tu aj vyhliadková plošina, spoločne s vyhliadkovým poschodím.

 

 

OTÁZKA MESIACA:

 

Páči sa vám obsah a vzhľad stránky? Alebo chcete niečo viac?

Svoje vyjadrenia mi prosím píšte do Diskusie. Budem vďačná za každú radu, ktorá pomôže zlepšiť túto stránku.

TOPlist